koszyk0 sztuk  
user Zaloguj
allimp003
Back cover pokaż tył okładki

Wydawnictwo: All’improvviso
Nr katalogowy: ALLIMP 003
Nośnik: 1 CD
Data wydania: październik 2023
EAN: 5905342634010
50,00zł
w magazynie
Zamów
Nasze kategorie wyszukiwania

Epoka muzyczna: klasycyzm
Obszar (język): polski
Rodzaj: kwartet

Elsner: String Quartets Op. 8 (version 1799)

All’improvviso - ALLIMP 003
Wykonawcy
Equilibrium String Quartet:
Sulamita Ślubowska, violin
Małgorzata Malke, violin
Anna Nowak-Pokrzywińska, viola
Tomasz Pokrzywiński, cello
Nagrody i rekomendacje
 
Music Island Recommends
 
Elsner:
String I in C major
String II in E flat major
String III in D minor
Najnowszy album Equilibrium String Quartet przedstawia nagranie trzech kwartetów smyczkowych Józefa Elsnera z op. 8, w nienagranej dotąd i nieupowszechnionej wersji z manuskryptu, pochodzącego z 1799 r. Wersja ta stanowi swego rodzaju muzykologiczną sensację, gdyż sam manuskrypt – mimo, że o jego istnieniu było wiadomo – nigdy nie poddany był analizie i wykonaniu, w przeciwieństwie do dobrze znanej, młodszej o siedem lat wersji z pierwszego wydania z 1806 r., której nagraniem kwartet smyczkowy Equilbrium debiutował fonograficznie w 2017 r. u początków swojej kariery. Teraz, po kilku latach dynamicznie rozwijającej się działalności, muzycy zainspirowani odkryciem manuskryptu zdecydowali się nagrać utwór ponownie, by ukazać słuchaczom różnice między wersjami, a także przyczynić się do zachowania dziedzictwa muzyki Elsnera.

Sam manuskrypt pozyskany został ze zbiorów znajdującej się w Sztokholmie Fundacji Promocji Kultury Muzycznej, opiekującej się prywatną kolekcją szwedzkiego przedsiębiorcy i melomana Rudolfa Nydahla (1882-1973), a podczas prac nad nagraniem kwartet Equilibrium dokonał także ich szczegółowej edycji, która pozwoli także wkrótce na wydanie drukiem kompletu trzech kwartetów w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Premiera albumu połączona jest z prezentacją koncertową nagranego repertuaru – Equilibrium zaprezentuje tę muzykę podczas V Festiwalu Romantycznych Kompozycji im. Józefa Elsnera, odbywającego się w Łazienkach Królewskich w Warszawie z inicjatywy Stowarzyszenia im. L. v. Beethovena.

Album wydany zostały nakładem młodego wydawnictwa All’improvviso, utworzonego przy odbywającym się w Gliwicach Międzynarodowym Festiwalu Muzyki dawnej All’improvviso. To już drugi album Equilibrium realizowany we współpracy z All’improvviso, po świetnie przyjętym przez słuchaczy i krytyków poświęconym muzyce Władysława Żeleńskiego. Jeszcze w tym roku pojawi się trzecia płyta z muzyką Lessla, Kurpińskiego i Żeleńskiego, tworząc tym samym już małą kolekcję z wyjątkowymi nagraniami muzyki polskiej na kwartet smyczkowy.

Kwartet smyczkowy Equilbrium złożony z polskich muzyków nagrał w 2017 roku młodszą wersję trzech kwartetów Józefa Elsnera (1769-1854) pochodzącą z 1806. Obecna na płycie wersja wcześniejsza o siedem lat (1799) to nagraniowa premiera światowa i w pewien sposób muzykologiczna sensacja. Ważna dla upowszechniana tak mało jeszcze znanej twórczości Józefa Elsnera. Manuskrypt pochodzi z prywatnej kolekcji szwedzkiego przedsiębiorcy i melomana Rudolfa Nydahla (1882-1973) i obecnie spoczywa w zbiorach Fundacji Promocji Kultury Muzycznej w Sztokholmie. Album wydany został nakładem młodego wydawnictwa All’improvviso, utworzonego przy odbywającym się w Gliwicach Międzynarodowym Festiwalu Muzyki dawnej All’improvviso. Doskonały pomysł, świeże i dynamiczne wykonanie z pewnością przyczyni się do upowszechnienia i dobrego odbioru muzyki Elsnera.
Alina Mądry - Audio Video 11-2023

Zobacz także:

  • 0022026KAI
  • CC 72970
  • DCD 34317
  • PROSP 0074
  • SWR 19532
  • COV 92313
  • FHR 134
  • PTC 5187237
  • FL 72416
  • SIGCD 765