koszyk0 sztuk  
user Zaloguj
rcd1064
Wydawnictwo: Rubicon
Nr katalogowy: RCD 1064
Nośnik: 1 CD
Data wydania: październik 2020
EAN: 5065002149633
55,00zł
w magazynie
Zamów
Nasze kategorie wyszukiwania

Epoka muzyczna: barok
Obszar (język): niemiecki
Instrumenty: klawesyn
Rodzaj: wariacje

Bach: Goldberg Variations

Rubicon - RCD 1064
Wykonawcy
Marcin Świątkiewicz, harpsichord
Nagrody i rekomendacje
 
Audio Video Płyta Miesiąca Music Island Recommends
 
Aria
Variation I
Variation II
Variation III
Variation IV
Variation V
Variation VI
Variation VII
Variation VIII
Variation IX
Variation X
Variation XI
Variation XII
Variation XIII
Variation XIV
Variation XV
Variation XVI
Variation XVII
Variation XVIII
Variation XIX
Variation XX
Variation XXI
Variation XXII
Variation XXIII
Variation XXIV
Variation XXV
Variation XXVI
Variation XXVII
Variation XXVIII
Variation XXIX
Variation XXX
Aria da Capo
Postanowiłem kultywować tradycję nagrywania Wariacji Goldbergowskich. Ten dwudziestowieczny rytuał zaowocował tysiącami interpretacji na różnych instrumentach, rejestrowanych na rozmaitych nośnikach. Wyznawcy kolekcjonują nagrania tego przydługiego arcydzieła. Krążą legendy o nieprzespanych nocach hrabiego i o geniuszu młodocianego gdańszczanina, ortodoksi spędzają twórcze godziny szarych zmierzchów, szukając ostatecznego argumentu za wyższością Pierwszego Nagrania Kanadyjczyka nad Drugim, albo odwrotnie.

Piszę te słowa w czasach zarazy, której konsekwencji nie można przewidzieć. Być może 'Wariacje' w moim ujęciu okażą się listem w butelce wyrzuconej do oceanu pełnego mikroplastiku i zgrzewek innych butelek. (…)

Myślę, że nasza postindustrialna umysłowość, nawykła do standaryzacji i globalizacji, ukształtowała współczesną optykę zjawisk historycznych. Patrząc z perspektywy dziewiętnastowiecznych państw narodowych, mówimy o osiemnastowiecznym stylu francuskim, włoskim, niemieckim. Wygłaszamy autorytatywne sądy na podstawie traktatów, które często były jedynie podręcznikami dla amatorów. Do strojenia instrumentów używamy aplikacji na telefonach. Pod szyldem HIP gramy Bacha na klawesynie Couperina.

Jeśli choć jeden insomniak zaśnie przy moim nagraniu, można je uznać za usprawiedliwione. 'Kraut und Rüben haben mich vertrieben'.

Marcin Świątkiewicz (fragment z książeczki)

Recorded in NOSPR, Katowice, Poland, 2 & 3 July 2018. Harpsichord by Matthias Kramer, 2016, after a model by 18th-century German makers, with pedal mechanism for engaging the registers 16’ 8’ 8’4’.

Wariacje Godlbergowskie Johanna Sebastiana Bacha to jedno z najwybitniejszych dzieł w historii muzyki, przeznaczone na dwumanuałowy klawesyn, owiane legendą związaną z powstaniem dzieła, w którą jest zamieszany hrabia Keyserling i gdański klawesynista Goldberg. Jakby na to nie spojrzeć - trwa nieustannie nagrywanie Wariacji przez pianistów i klawesynistów, trwa ich transkrybowanie i aranżowanie na różne zestawy instrumentów. Inspirują nieustannie. Marcin Świątkiewicz zawarł osobliwą refleksję w książeczce dołączonej do płyty, która z pewnością stanowi ważny element zrozumienia jego interpretacji tego utworu. Warto ją przeczytać przed wysłuchaniem. Ta interpretacja po prostu jest! Grana na instrumencie - kopii niemieckiego XVIII-wiecznego klawesynu, bliskiemu bachowskiej przestrzeni muzycznej, która obecna jest w Wariacjach. Wykonawca przełamuje kanony interpretacyjne, a swoją wszechstronną wiedzę o wykonawstwie muzyki dawnej potraktował jako inspirację. Niczego nie udaje, tylko czuje. A słowa wypowiedziane przez niego są drogowskazem: „Nadrzędnym celem pozostaje granie retoryczne, czyli takie, które elokwentnie porusza słuchacza”. Porusza! Wybitne.
Alina Mądry - Audio Video 11-2020

Zobacz także:

  • CDA 68311/2
  • SWR 19095
  • TACET 258
  • CHAN 0826(2)
  • AVI 8553232
  • NIFCCD 073
  • 0015100KAI
  • DCD 34236
  • NFPMA 99145
  • CDA 68260