koszyk0 sztuk  
user Zaloguj
anabox
Wydawnictwo: Anaklasis
Nr katalogowy: ANABOX
Nośnik: 36 CD+BOOK
Data wydania: lipiec 2020
EAN: 9788322451298
440,00zł
w magazynie
Zamów
Nasze kategorie wyszukiwania

Epoka muzyczna: 20 wiek do 1960, współczesna
Obszar (język): polski
Rodzaj: symfonia, pasja, koncert

100 na 100 - Muzyczne dekady wolności

Anaklasis - ANABOX
Kompozytor

Karol Szymanowski, Kazimierz Sikorski, Ludomir Rogowski, Aleksander Tansman, Eugeniusz Morawski, Apolinary Szeluto, Stanisław Wiechowicz, Roman Maciejewski, Tadeusz Szeligowski, Michał Kondracki, Józef Koffler, Feliks Nowowiejski, Bolesław Wallek-Walewski, Szymon Laks, Antoni Szałowski, Ludomir Różycki, Jan Adam Maklakiewicz, Roman Padlewski, Władysław Szpilman, Michał Spisak, Andrzej Panufnik, Karol Rathaus, Konstanty Regamey, Bolesław Woytowicz, Tadeusz Zygfryd, Zygmunt Mycielski, Zbigniew Turski, Stefan Kisielewski, Artur Malawski, Tadeusz Baird, Roman Palester, Grażyna Bacewicz, Roman Haubenstock-Ramati, Piotr Perkowski, Kazimierz Serocki, Tadeusz Machl, Witold Lutosławski, Włodzimierz Kotoński, Krzysztof Penderecki, Bolesław Szabelski, Henryk Mikołaj Górecki, Bogusław Schaeffer, Eugeniusz Rudnik, Zygmunt Krauze, Andrzej Dobrowolski, Zbigniew Penherski, Juliusz Łuciuk, Barbara Buczek, Andrzej Krzanowski, Romuald Twardowski, Eugeniusz Knapik, Augustyn Bloch, Tomasz Sikorski, Andrzej Panufnik, Bronisław Kazimierz Przybylski, Jozef Świder, Marta Ptaszyńska, Wojciech Kilar, Witold Szalonek, Tadeusz Wielecki, Aleksander Lasoń, Paweł Szymański, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Mieczysław Wajnberg, Stanisław Krupowicz, Zbigniew Bargielski, Krystyna Moszumańska-Nazar, Krzysztof Meyer, Rafał Augustyn, Marek Stachowski, Paweł Łukaszewski, Elżbieta Sikora, Zbigniew Bujarski, Andrzej Koszewski, Cezary Duchnowski, Krzysztof Knittel, Jerzy Kornowicz, Lidia Zielińska, Paweł Mykietyn, Dariusz Przybylski, Agata Zubel, Jagoda Szmytka, Marcel Chyrzyński, Andrzej Kwieciński, Dobromiła Jaskot, Aleksander Nowak, Marcin Stańczyk, Hanna Kulenty-Majoor
Wykonawcy
Chór Polskiego Radia
Chór NFM
Chór Chłopięcy i Mieszany Filharmonii Krakowskiej
Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Sinfonia Varsovia
Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych w Poznaniu
Polska Orkiestra Radiowa
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Orkiestra Filharmonii Śląskiej
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia
Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach
Nagrody i rekomendacje
 
Music Island Recommends ResMusica La Clef
 
CD 1:
1918 - Karol Szymanowski:
Pieśni muezina szalonego op. 42

1919 - Kazimierz Sikorski:
I Symfonia a-moll op. 5

1920 - Ludomir Rogowski:
Fantasmagories (Mamidła)

CD 2:
1921 - Aleksander Tansman:
7 Preludiów

1922 - Eugeniusz Morawski:
Świtezianka, balet w 2 aktach

1923 - Apolinary Szeluto:
Pan Tadeusz, suita symfoniczna w 5 częściach, op. 17

CD 3:
1924 - Karol Szymanowski:
Król Roger, opera w 3 aktach, op. 46

CD 4:
1925 - Aleksander Tansman:
I Koncert fortepianowy

1926 - Karol Szymanowski:
Stabat Mater op. 53

1927 - Stanisław Wiechowicz:
Chmiel. Taniec weselny na orkiestrę symfoniczną

CD 5:
1928 - Roman Maciejewski:
Pieśni kurpiowskie

1929 - Tadeusz Szeligowski:
Kaziuki

1930 - Michał Kondracki:
Mała symfonia góralska „Obrazy na szkle” op. 8

CD 6:
1931 - Karol Szymanowski:
Harnasie, balet-pantomima w 1 akcie, op. 55

1932 - Józef Koffler:
Koncert fortepianowy op. 13

CD 7:
1933 - Feliks Nowowiejski:
IX Symfonia organowa f-moll op. 45

1934 - Bolesław Wallek-Walewski:
Wesele na Górnym Śląsku

CD 8:
1935 - Szymon Laks:
Suita polska

1936 - Antoni Szałowski:
Uwertura

1937 - Ludomir Różycki:
Apollo i dziewczyna, balet w 6 obrazach

CD 9:
1938 - Jan Adam Maklakiewicz:
Cagliostro w Warszawie, balet w 3 obrazach

1939 - Roman Padlewski:
Stabat Mater

1940 - Władysław Szpilman:
Concertino na fortepian i orkiestrę

CD 10:
1941 - Michał Spisak:
Concertino na klarnet i orkiestrę

1942 - Andrzej Panufnik:
Uwertura tragiczna

1943 - Karol Rathaus:
Polonaise symphonique op. 52

1944 - Konstanty Regamey:
Kwintet na klarnet, fagot, skrzypce, wiolonczelę i fortepian

CD 11:
1945 - Bolesław Woytowicz:
II Symfonia „Warszawska”

1946 - Tadeusz Zygfryd Kassern:
Concertino na obój i orkiestrę smyczkową

1947 - Zygmunt Mycielski:
Lamento di Tristano

CD 12:
1948 - Zbigniew Turski:
II Symfonia „Olimpijska”

1949 - Stefan Kisielewski:
Koncert na orkiestrę kameralną

CD 13:
1950 - Artur Malawski:
Wierchy, balet-pantomima w 5 częściach

1951 - Tadeusz Baird:
Colas Breugnon

CD 14:
1952 - Roman Palester:
IV Symfonia

1953 - Grażyna Bacewicz:
IV Symfonia

CD 15:
1954 - Roman Haubenstock-Ramati:
Recitativo ed aria, koncert na klawesyn i orkiestrę

1955 - Piotr Perkowski:
Nocturne

1956 - Kazimierz Serocki:
Sinfonietta na dwie orkiestry smyczkowe

1957 - Tadeusz Machl:
IV Koncert organowy

CD 16:
1958 - Witold Lutosławski:
Muzyka żałobna

1959 - Włodzimierz Kotoński:
Etiuda na jedno uderzenie w talerz

1960 - Krzysztof Penderecki:
Tren – ofiarom Hiroszimy

1961 - Grażyna Bacewicz:
Pensieri notturni

1962 - Bolesław Szabelski:
Aforyzmy „9”

1963 - Henryk Mikołaj Górecki:
Trzy utwory w dawnym stylu

1964 - Bogusław Schaeffer:
Symfonia – muzyka elektroniczna na taśmę

CD 17:
1965 - Krzysztof Penderecki:
Pasja według św. Łukasza

CD 18:
1966 - Tadeusz Baird:
Jutro, dramat muzyczny w 1 akcie

1967 - Eugeniusz Rudnik:
Dixi

CD 19:
1968 - Witold Lutosławski:
Livre pour orchestre

1969 - Zygmunt Krauze:
Utwór na orkiestrę nr 1

1970 - Andrzej Dobrowolski:
Amar. Muzyka na orkiestrę nr 2

1971 - Kazimierz Serocki:
Fantasmagoria

1972 - Zbigniew Penherski:
Incantationi I

CD 20:
1973 - Juliusz Łuciuk:
Miłość Orfeusza, opero-balet w 2 częściach

1974 - Barbara Buczek:
Anekumena, koncert na 89 instrumentów

1975 - Andrzej Krzanowski:
Audycja IV

CD 21:
1976 - Henryk Mikołaj Górecki:
III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” op. 36

1977 - Romuald Twardowski:
Sequentiae de SS. Patronis Polonis

CD 22:
1978 - Eugeniusz Knapik:
Corale, interludio e aria

1979 - Augustyn Bloch:
Anenaiki

1980 - Tomasz Sikorski:
Struny w ziemi

1981 - Andrzej Panufnik:
Sinfonia votiva

CD 23:
1982 - Bronisław Kazimierz Przybylski:
Program „S”. Hommage a Karol Szymanowski

1983 - Witold Lutosławski:
III Symfonia

1984 - Jozef Świder:
Canon

CD 24:
1985 - Marta Ptaszyńska:
Koncert na marimbę i orkiestrę

1986 - Wojciech Kilar:
Orawa

1987 - Witold Szalonek:
Inside? – Outside?

CD 25:
1988 - Tadeusz Wielecki:
Liczne odnogi rozgałęzionych splotów

1989 - Aleksander Lasoń:
Katedra

1990 - Paweł Szymański:
Quasi una sinfonietta

CD 26:
1991 - Grażyna Pstrokońska-Nawratil:
Le soleil, koncert na instrumenty perkusyjne i orkiestrę

1992 - Mieczysław Wajnberg:
Symfonia kameralna nr 4

CD 27:
1993 - Stanisław Krupowicz:
Fin de siecle

1994 - Zbigniew Bargielski:
Trigonalia

1995 - Krystyna Moszumańska-Nazar:
III Kwartet smyczkowy

CD 28:
1996 - Krzysztof Meyer:
Msza op. 68

1997 - Rafał Augustyn:
Miroirs

CD 29:
1998 - Marek Stachowski:
Sinfonietta

1999 - Paweł Łukaszewski:
Antyfony

CD 30:
2000 - Elżbieta Sikora:
I Koncert fortepianowy „Hommage a Frédéric Chopin”

2001 - Zbigniew Bujarski:
Kwartet smyczkowy „Na jesień”

2002 - Andrzej Koszewski:
Unitis viribus

2003 - Cezary Duchnowski:
monada 3

CD 31:
2004 - Krzysztof Knittel:
Męka Pańska według św. Mateusza

CD 32:
2005 - Krzysztof Penderecki:
VIII Symfonia „Pieśni przemijania”

2006 - Jerzy Kornowicz:
Zorze IV „Melos-Etos”

2007 - Lidia Zielińska:
Siedem wysp Conrada

CD 33:
2008 - Paweł Mykietyn:
Pasja według św. Marka cz. I

CD 34:
2008 - Paweł Mykietyn:
Pasja według św. Marka cz. II

2009 - Dariusz Przybylski:
Óneiros, koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową, op. 47

CD 35:
2010 - Agata Zubel:
Not I

2011 - Jagoda Szmytka:
electrified memories of bloody cherries

2012 - Marcel Chyrzyński:
Ukiyo-e

2013 - Andrzej Kwieciński:
Canzon de’ baci

2014 - Dobromiła Jaskot:
Slejpnir

CD 36:
2015 - Aleksander Nowak:
Naninana

2016 - Marcin Stańczyk:
Some Drops

2017 - Hanna Kulenty-Majoor:
Concerto Rosso

2018 - Krzysztof Penderecki:
Fanfara dla Niepodległej
Publikacja składa się z:

- 36 płyt CD z nagraniami wszystkich utworów z listy „100 na 100”. Aż 61 rejestracji zostało wykonanych na zlecenie PWM-u, a w to gigantyczne przedsięwzięcie zaangażowało się 1500 najwybitniejszych polskich artystów. Pozostałe nagrania zostały pozyskane z archiwów Polskiego Radia i Polskich Nagrań. Wśród orkiestr, chórów i zespołów zaangażowanych w przedsięwzięcie znalazły się m.in. Filharmonia Narodowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Polska Orkiestra Radiowa, Narodowe Forum Muzyki, Orkiestra Teatru Wielkiego–Opery Narodowej, Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Aukso, Sinfonietta Cracovia, Kwartet Śląski, Chór Polskiego Radia i Camerata Silesia. Z dyrygentów warto wymienić maestrów: Łukasza Borowicza, Jacka Kaspszyka, Jerzego Maksymiuka, Marka Mosia, Grzegorza Nowaka, Antoniego Wita. W gronie solistów znaleźli się m.in. Joanna Freszel, Tomasz Konieczny, Olga Pasiecznik czy Agata Zubel.

- bogato ilustrowanej książki 100 lat z dziejów polskiej muzyki pióra Danuty Gwizdalanki, która w sposób przystępny i atrakcyjny opowiada o najnowszej polskiej twórczości.

- oraz „Zeszytów dekad” – dziesięciu publikacji, w których uznani muzykologowie i publicyści muzyczni kreślą portrety kompozytorskie in odkrywają tajniki związane z powstaniem utworów.

Publikacja jest sprzedawana w zestawie z białą, płócienną torbą ze specjalnym nadrukiem.

Zobacz także:

  • CDA 68310
  • GEN 20720