koszyk0 sztuk  
user Zaloguj
nifccd073
Back cover pokaż tył okładki

Wydawnictwo: Fryderyk Chopin Institute
Seria: Muzyka czasów Chopina
Nr katalogowy: NIFCCD 073
Nośnik: 1 CD
Data wydania: maj 2021
EAN: 5906395034598
48,00 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 48,00 zł
na zamówienie
Zamów
Nasze kategorie wyszukiwania

Epoka muzyczna: romantyzm, klasycyzm
Obszar (język): polski, włoski
Rodzaj: requiem

Cherubini / Kurpiński: Requiem in C minor / Te Deum

Fryderyk Chopin Institute - NIFCCD 073
Wykonawcy
Simona Saturová, soprano
Collegium 1704
Collegium Vocale 1704 / Václav Luks
Nagrody i rekomendacje
 
Classica 4 Audio Video Płyta Miesiąca Music Island Recommends
 
Luigi Cherubini:
Requiem in C minor

Karol Kurpiński:
Te Deum
Główni bohaterowie tej płyty – Luigi Cherubini (1760-1842) i Karol Kurpiński (1785-1857) – należeli do dwóch różnych generacji kompozytorskich, wychowali się i działali w zupełnie odmiennych środowiskach, ale jednocześnie jako artyści mieli wiele cech wspólnych. Obaj namiętnie komponowali opery, choć ich zywiołem była takze muzyka religijna. Obaj wiele energii poświęcili pracy pedagogicznej. Obaj stali się pierwszoplanowymi osobistościami życia muzycznego: Cherubini, Włoch z urodzenia i wykształcenia - podbił Paryż, a pochodzący z Wielkopolski Kurpiński - Warszawę. Cherubini współtworzył podwaliny stylu klasycznego przypisywa- nego dziś niemal na prawach wyłączności - ach, te historyczne uproszczenia! - Haydnowi, Mozartowi i Beethovenowi, a gdy umierał, zachowywał dystans wobec obowiązującego juz stylu romantycznego, ucieleśnianego we Francji m.in. przez Hectora Berlioza. Kurpiński zaś, który metrykalnie w stosunku do Cherubiniego był poniekąd uprzywilejowany, skoro ze zdobyczy klasycyzmu mógł juz czerpać pełnymi garściami, nad Beethovena zdecydowanie przedkładał Mozarta. Ale, chociaż uwielbiał opery Gioacchina Rossiniego i wysoko cenił twórczość Daniela Aubera czy Giacoma Meyerbeera - granic romans tyzmu nie przekroczył.

Karol Kurpiński pochodził z wysoko cenionego w Wielkopolsce muzycznego rodu Wańskich: jego wuj, Jan Wański, zapisał się jako ważna figura w historii polskiej symfonii końca XVIII wieku. W 1810 roku Kurpiński przybył do Warszawy, gdzie objął w Teatrze Narodowym posadę drugiego po Józefie Elsnerze dyrygenta. 25-latek błyskawicznie rozwinął skrzydła, i to nie tylko dyrygenckie, ale także kompozytorskie. Między 1811 a 1829 rokiem stworzył – stopniowo spychając starszego o 16 lat Elsnera w cień - 18 oper wzorowanych początkowo na stylu uwielbianego Mozarta, a potent pisanych także ze świadomością istnienia najmodniejszych w Europie oper Rossiniego. Fragment jednej z partytur Kurpińskiego - a chodzi o Palac Lucypera z 1811 roku - wystawianej wyjątkowo nie tylko w Warszawie, ale również w Dreźnie, miał podobno naprowadzić Carla Marię Webera na pomysł zinstrumentowania obrazu rozgrywającego się w Wilczym Jarze - emblematycznej potem w romantycznej Europie sceny grozy z Wolnego strzelca.

Nagrano podczas 15. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin

i jego Europa” w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, 14 sierpnia 2019.

Requiem mistrza Luigiego Cherubiniego (1760-1842) i towarzyszące mu Te Deum Karola Kurpińskiego (1785-1857) tworzą niezwykłą atmosferę tej płyty. A warto dodać, że rejestracji dokonano podczas 15. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa” w 2019 roku. Ostatnia przedpandemiczna edycja festiwalu w towarzystwie Requiem i Te Deum. Znamienne i może też dlatego słucha się tej płyty wyjątkowo. Nie można pominąć doskonałej, żywiołowej i jednocześnie skupionej interpretacji i wybitnego wykonania muzyków pod dyrekcją Václava Luksa. Luigi Cherubini, który Requiem z 1816 roku zadedykował zgilotynowanemu w 1793 roku Ludwikowi XVI, po powrocie Burbonów uzyskał od nich ogromną władzę nad sprawami muzyki w Paryżu. Requiem to bardzo wysmakowany i w wielu fragmentach efektowny utwór, który cieszył się ówcześnie dużą popularnością. Dziś nie często się sięga po ten utwór. Cieszy zatem to nagranie. Tym bardziej w towarzystwie Te Deum Kurpińskiego, które powstało w 1829 z okazji ingresu koronacji cara Mikołaja I na króla Polski. Muzyka momentami jest wręcz olśniewająca. Warto tej płycie poświęcić czas i uwagę.
Alina Mądry - Audio Video 05-2021

Zobacz także:

  • NIFCCD 135
  • NIFCCD 141-142
  • ACC 24232
  • H 98325
  • BID 85031-2
  • UMFCCD 164
  • UMFCCD 175
  • NIFCCD 657
  • NIFCCD 147
  • PROSP 0040