koszyk0 sztuk  
user Zaloguj
nifccd115
Back cover pokaż tył okładki

Wydawnictwo: Fryderyk Chopin Institute
Seria: Muzyka czasów Chopina
Nr katalogowy: NIFCCD 115
Nośnik: 1 CD
Data wydania: luty 2021
EAN: 5906395034529
48,00 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 48,00 zł
w magazynie
Zamów
Nasze kategorie wyszukiwania

Epoka muzyczna: romantyzm, klasycyzm
Obszar (język): polski
Instrumenty: klarnet
Rodzaj: symfonia, koncert

Gołąbek / Kurpiński: Symphonies / Clarinet Concerto

Fryderyk Chopin Institute - NIFCCD 115
Wykonawcy
Lorenzo Coppola, clarinet
{oh!} Orkiestra Historyczna / Lorenzo Coppola
Nagrody i rekomendacje
 
Diapason 5 Music Island Recommends Audio Video Płyta Miesiąca
 
Kurpiński:
Koncert klarnetowy B-dur

Jakub Gołąbek:
Symfonia C-dur
Symfonia D-dur nr 2
Symfonia B-dur
Symfonia D-dur nr 1
Partita C-dur na zespół instrumentów dętych
Jakub Gołąbek i Karol Kurpiński, to kompozytorzy reprezentujący dwie odległe od siebie fazy polskiego muzycznego klasycyzmu – wczesną i najpóźniejszą. Różnica w stylu między ich dziełami jest ogromna. Aby to wyjaśnić, warto poświęcić chwilę uwagi pojęciu klasycyzmu muzycznego i specyfice jego polskiej odmiany.

Kompozytor nie byłui nas artystą równym poecie, czy portreciście. Był grajkiem, kopistą nut, czasem ,,metrem”. Aż do początków XIX wieku polscy kompozytorzy byli postaciami niemal anonimowymi. Do większego znaczenia dochodzili spośród nich tylko duchowni lub muzycy dworu królewskiego. Inni, zatrudnieni w parafialnych kapelach na prowincji, pędzili najskromniejszy Żywot, choć to oni tworzyli środowiska artystyczne. Niektórzy jeździli do Wiednia, do Czech i Niemiec po odpisy symfonii Abla, Gosseca, Pichla, Pleyela, czasem Haydna. Ich własna muzyka nie mogła być niczym innym, jak odbiciem twórczości tamtych kompozytorów, zwykle spóźnionym. Dziś nie znamy dokładnych dat życia, a czasem nawet imion. Ale to nie znaczy, że brakło im talentu, pasji i umiejętności. Jednym z nich był Jakub Gołąbek.

Maciej Neygrey

Nagrano w sali koncertowej Filharmonii Śląskiej Katowice, 26–30 września 2019

Symfonie Jakuba Gołąbka i Koncert klarnetowy Karola Kurpińskiego znalazły się na tej płycie, która nie zajęła miejsca „płyty miesiąca” po znajomości. Bo muzyka polska. Nic z tych rzeczy. Znakomite wykonanie odkrytych ponownie dla świata muzyki dzieł polskich kompozytorów XVIII i pierwszej połowy XIX wieku. Takie nagrania i to w wykonaniu polskich orkiestr dawnych napawają prawdziwą dumą, bowiem wydobywają to, co w tej muzyce najbardziej wartościowe. Bo muzyka w tym trudnym czasie na dawnych ziemiach polskich powstawała taka, jaka mogła najlepsza powstawać. Jakub Gołąbek (ok. 1739 - 1789) głównie związany z kapelą wawelską pozostawił po sobie symfonie, ale takie nietypowe. Były one bowiem grywane w kościołach przez kapele licznie funkcjonujące w XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej. Różnią się zatem od tych, które pisał Haydn czy Mozart w tym samym czasie. Muzycy pod wodzą Lorenza Coppoli demonstrują muzykę pełną ciekawych miejsc. Dyrygent stał się także solistą partii klarnetu ( i to historycznego) w koncercie Karola Kurpińskiego (1785-1857), a właściwie jego jedynej ocalałej pierwszej części. Efektowna i różnorodna to muzyka. A kto chce zaznać tej mocnej dobrej dawki polskiej muzyki dawnej niechaj nie zwleka i zabiera się do słuchania.
Alina Mądry - Audio Video 01-2021

Zobacz także:

  • NIFCCD 141-142
  • NIFCCD 135
  • PROSP 0040
  • UMFCCD 175
  • BID 85031-2
  • RH 026
  • UMFCCD 164
  • NIFCCD 147
  • NIFCCD 657
  • HC 22068