koszyk0 sztuk  
user Zaloguj
nifccd091
Back cover pokaż tył okładki

Wydawnictwo: Fryderyk Chopin Institute
Seria: Muzyka zatrzymana w czasie
Nr katalogowy: NIFCCD 091
Nośnik: 1 CD
Data wydania: styczeń 2023
EAN: 5906395034826
48,00 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 48,00 zł
w magazynie
Zamów
Nasze kategorie wyszukiwania

Epoka muzyczna: romantyzm
Obszar (język): polski
Rodzaj: opera

Moniuszko: Verbum nobile

Fryderyk Chopin Institute - NIFCCD 091
Wykonawcy
Pan Serwacy - Jan Martinik, bass
Zuzia - Olga Pasiecznik, soprano
Pan Marcin - Stanislav Kufliuk, baritone
Stanisław - Mariusz Godlewski, baritone
Bartłomiej - Adam Palka, bass
Podlasie Opera Philharmonic Choir
Europa Galante / Fabio Biondi
Nagrody i rekomendacje
 
Classica 4 Diapason 5 Music Island Recommends
 
Verbum nobile
Opera in one Act
World Premiere on period instruments
Libretto:
Jan Chęciński
W warszawskim Teatrze Wielkim początek roku 1861 przyniósł prapremierę Verbum nobile, jednoaktowej opery komicznej Stanisława Moniuszki z librettem Jana Chęcińskiego. Dzieło zostało przyjęte z ogromnym entuzjazmem. Nie tylko przez publiczność, która przybywała tłumnie na kolejne przedstawienia. Paradoksalnie to właśnie ta operowa „nowela” (podobnie zresztą jak wcześniejszy Flis z librettem Stanisława Bogusławskiego) zyskała zgodne pochwały krytyków. Zadowoliła nawet tych najbardziej wymagających. Na podobną jednomyślonść ocen ferowanych przez prasę nie mogły liczyć inne, szerzej zakrojone Moniuszkowskie dzieła operowe. (…)

Opisując styl muzyczny Moniuszkowskich oper, wielu autorów akcentowało przede wszystkim jego cechy narodowe. Nie można jednak już dzisiaj pomijać faktu, że Moniuszko nie zamykał się w sztucznie wyznaczanych granicach bardzo wąsko pojmowanej polskości. (…)

W przypadku Verbum nobile swojska nuta oprawiona została przez Moniuszkę w ramy francuskiej opera comique. Biorąc przykład z Daniela F.E. Aubera (1782-1871), niekwestionowanego mistrza tego wybitnie francuskiego gatunku operowego, muzycznym kołem napędowym całego spektaklu uczynił Moniuszko motorykę taneczną. (…)

Wszystkich istniejących nagrań Verbum mobile dokonywano do tej pory na podstawie partytury orkiestrowej w opracowaniu Grzegorza Fitelberga opublikowanej w roku 1953 przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. (…) Wydaje się, że nadszedł najwyższy czas, aby sięgnąć po autentyczne materiały wykonawcze tej opery i zagrać ją w taki sposób, w jaki skomponował ją Moniuszko i przedstawił pod własną batutą publiczności Teatru Wielkiego 1 stycznia 1861 roku. Pierwszym krokiem w tym kierunku staje prezentowane obecnie wykonanie na instrumentach historvcznvch.

Grzegorz Zieziula (fragment z książeczki)

Nagrania dokonano w ramach 17. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, 12–14 sierpnia 2021 roku.

Zobacz także:

  • NIFCCD 055
  • NIFCCD 040
  • NIFCCD 092
  • NIFCCD 116
  • AV 2638
  • ARS 38757
  • FHR 146
  • CHAN 20294
  • ALC 1479
  • SWR 19142