koszyk0 sztuk  
user Zaloguj
ana013
Back cover pokaż tył okładki

Wydawnictwo: Anaklasis
Seria: Rewizje
Nr katalogowy: ANA 013
Nośnik: 1 CD
Data wydania: grudzień 2020
EAN: 5907795209739
40,00 zł
5% taniej
38,00 zł
w magazynie
Zamów
Nasze kategorie wyszukiwania

Instrumenty: trąbka, wiolonczela

Bajgelman. Get to Tango

Anaklasis - ANA 013
Kompozytor
Wykonawcy
Grażyna Auguścik
Dorota Miśkiewicz
Jorgos Skolias
Michał Bylica, trumpet
Krzysztof Lenczowski, cello
Bester Quartet
Droga do szczęścia
Nie ma już rodzynek
Mała chmurko
Grzech
Cygańska pieśń
Kradnę nocą
Dziecięce lata
Żydzi kują
Patriota
Oczęta swoje zmruż
Na płycie Bajgelman. Get to Tango utwory z czasów międzywojnia przeplatają się z muzycznymi zapiskami z łódzkiego getta. Historia Dawida Bajgelmana opowiedziana jest charakterystycznym brzmieniem Bester Quartet oraz polskich wokalistów jazzowych: Grażyny Auguścik, Doroty Miśkiewicz i Jorgosa Skoliasa.

Bajgelman odczytany przez Bestera to tanga przywodzące skojarzenia z językiem Astora Piazzolli, jak w otwierającym album utworze Der weg cum glik (Droga do szczęścia) czy przeplatanej eterycznym motywem trąbki interpretacji Nit kajn rożinkes (Nie ma już rodzynek) i pełnym temperamentu Grzechu. Dalej muzyka staje się bardziej otwarta, zapraszając do wspólnej improwizacji oraz dialogu głosów i instrumentów, z popisami wokalnymi Jorgosa Skoliasa i Doroty Miśkiewicz w Ich ganwe in der nacht (Kradnę nocą) czy w utworze Josl-ber (Patriota). Napisana w getcie Kinder jorn w interpretacji Grażyny Auguścik staje się subtelną balladą-perełką z pięknymi partiami solowymi wiolonczeli i akordeonu. Kołysanka Mach cu di ejgelech (Oczęta swoje zmruż) rozpisana została na trójkę wokalistów i trzy języki, memento w jidysz, po angielsku i po polsku. Wspólnym mianownikiem albumu jest tango, muzyczny język zrodzony w ubogich dzielnicach Buenos Aires, powstały ze spotkania latynoskiego temperamentu z instrumentarium i bagażem doświadczeń emigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej przełomu XIX i XX wieku.

Muzyka żydowska to ogromny zbiór, w którym mieszczą się: muzyka chasydzka, sefardyjska i mizrachi, muzyka wiejska i miejska, religijna i świecka, dawna i najnowsza, dziecięca wyliczanka i symfonia. Istotna część tego zbioru powstawała i rozbrzmiewała przez stulecia na ziemiach polskich. Nosili ją w sobie polscy Żydzi: kompozytorzy, poeci, kantorzy i piosenkarze. Zagłada odebrała im życie i głos. Po latach nieobecności muzyka żydowska wraca do polskiej kultury. Album Bajgelman. Get to Tango odsłania przed nami kolejny tomik z tej ciemnej sali biblioteki niepamięci.

Zobacz także:

  • ANA 075
  • ANA 011
  • DCD 34255
  • GEN 21721
  • B 896
  • GEN 21744
  • PTC 5186724
  • AUDITE 97790
  • WWE 15011
  • BRIDG 9548