koszyk0 sztuk  
user Zaloguj
nifccd638
Back cover pokaż tył okładki

Wydawnictwo: Fryderyk Chopin Institute
Seria: Konkurs Chopinowski - portrety
Nr katalogowy: NIFCCD 638
Nośnik: 1 CD
Data wydania: styczeń 2022
EAN: 5906395034703
48,00 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 48,00 zł
w magazynie
Zamów
Nasze kategorie wyszukiwania

Epoka muzyczna: romantyzm
Obszar (język): polski
Instrumenty: fortepian
Rodzaj: ballada, sonata, koncert

Chopin: Ballade, Sonata, Rondo, Concerto

Fryderyk Chopin Institute - NIFCCD 638
Wykonawcy
Bruce (Xiaoyu) Liu, piano Fazioli
Orkiestra Filharmonii Narodowej / Andrey Boreyko
Nagrody i rekomendacje
 
Classica 4 Diapason 5 Audio Video Płyta Miesiąca Music Island Recommends
 
Ballada F-dur op. 38
Rondo a la Mazur F-Dur op. 5
Sonata b-moll op. 35
Koncert fortepianowy e-moll op. 11
Kronika każdego wydarzenia muzycznego, a zwłaszcza konkursu, jest zawsze bardzo specjalnym projektem fonograficznym. To nie tylko magia powrotu do minionego zdarzenia, utrwalenie ulotnej chwili, lecz również przywołanie niezwykłych emocji, zmiennego szczęścia i momentu, w którym pisze się historia. Na warszawskim Konkursie Chopinowskim od prawie 100 lat rodzą się gwiazdy Światowej pianistyki. Zwycięzcy, laureaci, ale także ci, którzy zaszli wysoko, nie zdobywając nagrody - to wielkie nazwiska, najznakomitsze postaci muzycznego świata. Nagrania występów konkursowych są niezwykle ciekawym dokumentem ich wczesnej wrażliwości, otwierających drogę kariery artystycznych wyborów, młodzieńczej - choć nierzadko niezwykle już dojrzałej - wirtuozerii; wracając do nich bezpośrednio po Konkursie, po latach czy po dekadach, zachwycamy się, być moze dziwimy (a jakże intrygujące jest takie dziwienie się!), podziwiamy i odkrywarny na nowo interpretacje, które były swego czasu szeroko komentowane.

Konkursowa Kronika ma swoją świetną tradycję; jej najnowszym ogniwem jest ,,Błękitna seria'' wydawnictw fonograficznych Instytutu, w której od 2010 roku prezentowane są portrety najciekawszych osobowości - niekoniecznie tylko laureatów - kolejnych edycji Konkursu Chopinowskiego oraz wybrane nagrania archiwalne. Październik 2021 roku był w Warszawie czasem znakomitej pianistyki. Nie mam wątpliwości - i pod tym względem panuje wśród obserwatorów wydarzenia pełna zgodność - że był to jeden z najlepszych Konkursów w historii, na którym mieliśmy szczęście spotkać wyjątkowo wielu fantastycznie utalentowanych wirtuozów. To wielka radość, słuchać tych młodych artystów, zafascynowanych muzyką Chopina, niezależnie od konkursowego stresu czerpiących z niej autentyczną radość. Z przyjemnością i satysfakcją dzielimy się z Państwem zapisami tych pięknych spotkań.

Stanisław Leszczyński

Nagrań dokonano podczas 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej, Warszawa, 3–20 października 2021 - II etap (Tr. 1-2), III etap (Tr. 3-6), Finał (Tr. 7-9).

W ramach „Błękitnej serii” wydawnictwa fonograficznego Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina ukazała się płyta prezentująca nagrania zwycięzcy zeszłorocznego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, którym został Bruce Xiaoyu Liu. Jest to zapis kroniki konkursowej, a zatem utwory Chopina znajdujące się na płycie: w solowym wykonaniu Ballada F-dur op. 38, Rondo a la Mazur op. 5, Sonata b-moll op. 35 oraz z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki były prezentowane przez pianistę podczas przesłuchań konkursowych. W ten sposób do owej „Błękitnej serii” trafił kolejny wybitny artysta, który swą charyzmatyczną grą zachwycił nie tylko konkursową publiczność, ale także słuchaczy na całym świecie. Dzięki tej płycie możemy powrócić do tych chwil, kiedy podziwialiśmy niezwykle dojrzałą wirtuozerię, a jednocześnie rozpocząć nowe poszukiwania kryjące się w interpretacjach muzyki chopinowskiej tego niezwykłego pianisty. Niech zatem utrwalenie tych konkursowych chwil na płycie stanie się kolejną muzyczną wyprawą w niekończący się świat muzyki Fryderyka Chopina.
Alina Mądry - Audio Video 01-2022

Zobacz także:

  • NIFCCD 604-605
  • NIFCCD 627
  • VOX 3032
  • ACD 22803
  • LWC 1258
  • PROSP 0080
  • GEN 23838
  • SIGCD 783
  • UMFCCD 154
  • COV 92311